Chinatown Sydney

Chinatown Sydney

Nie musisz wyjeżdżać do Państwa Środka, by poznać jego kulturę i zwyczaje. Będąc w Chinatown Sydney w Australii możesz zanurzyć się w kulturze i tradycji chińskiej, nie opuszczając kontynentu.

 

Chinatown Sydney

Dzielnica Chinatown Sydney pełna jest kolorowych sklepików z pamiątkami, restauracji, hoteli oraz miejsc, gdzie chińscy artyści prezentują mistrzostwo w swojej sztuce.

chinatown sydney

Dixon Street to ulica z charakterystyczną dla Chin bramą. Przechodząc przez nią, wchodzimy do innego świata, który naprawdę trudno opuścić. Market na Dixon Street ciągnie się w nieskończoność. Zapachy potraw, dźwięki orientalnej muzyki i cichy szum przechodzących ludzi, tworzą niezapomniany klimat, który przenosi w czasie o całe tysiąclecia.
Market – jak i cała dzielnica- przepełnione są stoiskami pełnymi tradycyjnych wyrobów chińskich. Łatwo tu kupić ubrania z jedwabiu, kolorowe nakrycia głowy oraz słynne wachlarze, którymi można ozdabiać ściany domów. Jest tu wszystko, czego dusza zapragnie, a nawet trochę więcej. Całości dopełniają ubrani w regionalne stroje sprzedawcy, którzy w charakterystyczny  dla siebie sposób zachęcają do zakupów, oczywiście po najlepszych cenach.

Smaki kuchni chińskiej

chinatown sydney

Nie pojawiasz się w tym miejscu jedynie dla podziwiania pamiątek. Nie jesteś tam także dlatego, by wydać zaoszczędzone pieniądze lub przetrwać nudne godziny. Jestem całkowicie pewien, że każdy, kto przechodzi przez Chinatown Sydney powinien spróbować choćby jednego z jej przysmaków.
Chińska kuchnia jest tak zróżnicowana, że nie można jej jednoznacznie zdefiniować. Każdy człowiek znajdzie w niej wszystko co lubi najbardziej, gdyż posiada ona potrawy o niewyczerpanej wprost gamie smaków i zapachów. Znajdziemy tutaj zawsze coś ostrego. Tak ostrego, że oczy stają się wielkie jak monety. Są też potrawy łagodne, lekkie i bardzo zdrowe. Nie brakuje pełnych tłuszczu płatów mięsa, podobnych do naszych kotletów schabowych.

chinatown sydney

 

Istnieje mnóstwo wariantów potraw z kurczaka, bambusa oraz mniej lub bardziej egzotycznych roślin. To wszystko można spożyć wraz z najlepiej przyrządzonym ryżem na świecie, popijając herbatą, której smaku nie da się zapomnieć. Nawet dla tej herbaty można poświęcić kilka godzin, gdyż picie jej jest czymś dużo więcej, niż zaspokojeniem pragnienia. To przeżycie duchowe.

 

Oto lista smaków kuchni chińskiej, z którymi powinieneś zapoznać się w Chinatown w Sydney:

  Guangdong/Cantonese Cuisine-  lekka kuchnia pełna owoców morza,
  Sichuan  Cuisine-  ostre przyprawy i dodatki,
  Jiangsu Cuisine – słodka kuchnia, pełna sosów, dużo warzyw o  subtelnym smaku,
  Zhejiang Cuisine- potrawy podawane są na surowo, z  owocami morza i świeżymi warzywami,  łagodna
  Fujian- kuchnia słynna z zup o wyszukanym smaku, nie zawiera ostrych przypraw,
  Hunan Cuisine- jest przeciwieństwem wielu innych smaków, występujących tutaj, to najostrzejsza ze wszystkich kuchni        chińskich, posiada dużo potraw wędzonych,
  Anhui  Cuisine – to kuchnia najbardziej podobna do polskiej, pełno w niej ociekającego tłuszczem mięsa, doprawionego przeróżnymi ziołami,
  Shandong Cuisine- to  chrupiące i słone smażone owoce morza.

 

Chińskie restauracje w Sydney

chinatown sydney

Chinatown Sydney jest wypełniona przeróżnymi restauracjami. Stoją one obok siebie, lecz każda z nich jest inna. Wynika to zarówno z różnorodności podawanych potraw, jak i rodzaju gości, którzy ją odwiedzają. Znajdziemy tu proste budki z przekąskami obok bardziej ekskluzywnych miejsc, serwujących najwyższej jakości dania. Mistrzów kuchni spotkamy wprost na ulicy. Na każdym kroku zaproponują nam oni coś, czego nie da się opisać słowami.
Prawdziwą przygodę przeżyjemy dopiero po wybraniu którejś z większych restauracji. Prawie każda z nich specjalizuje się w ściśle określonych rodzajach potraw, niekoniecznie przywiązanych do regionu, z którego pochodzi właściciel. Kuchnie kantońską możemy zamówić w restauracji syczuańskiej i na odwrót. Australijskie Chinatown rządzi się własnymi prawami.

Oto miejsca, które warto odwiedzić:
Golden Harbour Restaurant
Mr Wong
East Ocean Restaurant.

chinatown sydney

Każde z tych miejsc przepełnia chińska kultura.  Panuje to specyficzny sposób obsługi gościa, gdzie jesteśmy cały czas obserwowani. Serwis w Chińskiej dzielnicy nie odbiega od standardów przyjętych w całej Australii. Profesjonalizm i dbałość o gościa to podstawa w tej branży.
W całym Chinatown jest dużo taniej, niż w innych restauracjach Sydney. Za kilka dolarów można najeść się do syta, a dodatkowo poznać ciekawych ludzi, kulturę i muzykę, stale płynącą z tła zatłoczonej ulicy lub spokojnego i cichego wnętrza.

 

Stosunki Chin z Australią

Chiny i Australia to dwa z pozoru bardzo różniące się od siebie kraje. Od 2015 roku łączy je bardzo silna więź. Wtedy właśnie podpisane zostało ChaFta China- Australia Free Trade Agreement. Porozumienie to miało na celu przede wszystkim zacieśnienie stosunków gospodarczych, pozbycie się niepotrzebnych komplikacji celnych i działania na zasadach podobnych do Unii Europejskiej.
Porozumienie to zmieniło bardzo wiele w życiu przeciętnego Australijczyka. Wraz z pojawieniem się chińskich produktów i firm, coraz częściej przyjeżdżają tu ludzie nie tylko w celach handlowych. Chiński język jest drugim po angielskim, najczęściej słyszanym na ulicach, a prawie wszędzie można spotkać przedstawicieli tego potężnego narodu.

Tutaj znajdziesz ciekawe linki z informacjami o Chinatown w Sydney:

http://sydney-chinatown.info/

http://www.discoversydney.com.au/things/chinatown.html

https://www.experiencesydneyaustralia.com/sydney-australia-highlights/chinatown/

 

Jeżeli szukasz ciekawych miejsc w Sydney, przeczytaj artykuł o Fish Market Sydney.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*