Jacaranda – Sydney w rozkwicie!

Jacaranda – Sydney w rozkwicie!

Przełom października i listopada jest jednym z najpiękniejszych okresów roku w Sydney. To wszystko za sprawą kwitnienia drzew Jacaranda. W okresie australijskiej późnej wiosny i wczesnego lata ulice są zalane wspaniałymi purpurowo-niebieskimi kwiatami.

Nie do jedzenia, ale muszę o nich napisać. Pasmo drzew Jacaranda był jednym z pierwszych wrażeń wizualnych, które podziwiałem w pierwszych tygodniach mojego pobytu w Australii. Fiolet drzew, na tle błękitnego, australijskiego nieba powodował, że czułem się jak wstawiony do obrazka. Widok wprowadzał mnie w stan, od którego ciężko było się oderwać. To prawdziwa uczta dla oczu.

Miesiące kwitnięcia w Australii odpowiadają końcowi roku szkolnego. Kwitnienie Jacaranda jest ściśle związane z kulturą studencką. W slangu młodzieżowym Jacaranda nazywa się drzewem egzaminów. Jest nawet znak – jeśli gałąź Jacaranda spadnie na twoją głowę, pomyślnie przejdziesz wszystkie egzaminy.

jacaranda

Jacaranda jest często uważana za rodzime australijskie drzewo. Pochodzi jednak z Brazylii. To typowa roślina subtropikalna – dobrze rozwija się w klimatach tropikalnych i ciepłych. Można je też uprawiać w chłodniejszych obszarach, w których występują lekkie przymrozki, ale zazwyczaj nie kwitną one w tych chłodniejszych strefach, a także jest wolniej rosnąca i mniejsza.

Zapomnij o Harbour Bridge, jesteśmy tu dla drzew!

Mieszkańcy i turyści są zachwyceni, gdy na wiosnę wznoszą się piękne drzewa jacarandy. Podróżujący przyjeżdżają do North Sydney, aby zrobić sobie selfie z kwitnącymi drzewami.

Gdzie są najlepsze widoki

Najlepsze hot spoty to lokalizacje na tle zatok, w niektórych najbardziej malowniczych przedmieściach Sydney. Filetowy cud można podziwiać w rejonach Paddington i The Rocks, czy też obok Uniwersytetu Sydney. Za to w Royal Botanic Garden to nie lada okazja, żeby zobaczyć je na tle Harbour Bridge. Rośnie tam też unikalna biała jacaranda.

Oto Jeden z widoków w Ogrodzie Botanicznym w Sydney, który obchodził w zeszłym roku 200. rocznicę założenia:

jacaranda

Na stronie Muzeum Miasta Sydney, możesz przeczytać o jacaranda i jej wpływie na miasto.

Inne miejsca polecane przez turystów na lunch pod drzewami to

Lavender Bay,

Greenwich,

Waverton,

Hunters Hill,

Woolwich oraz Longueville.

Oprócz tego oczywiście jest nieograniczona ilość przepięknych miejsc. Mówi się też, że Carabella St., dzielnica Kirribilli, na której drzewa po obu stronach są połączone, tworząc „purpurowy tunel”, jest jednym z najbardziej malowniczych. Okres kwitnienia nie jest długi i w krótkim czasie wszystko ulice są pokryte fioletowym dywanem. Fotografowie uwielbiają używać takiego tła w swojej twórczości!

Miasto Grafton – nazywane jest stolicą Jacarandy

Położone na północnym wybrzeżu Nowej Południowej Walii. Odbywa się tu coroczny festiwal Grafton Jacaranda. Miasto jest również domem największego w Australii drzewa Jacaranda, który ma 30 metrów wysokości.

Przepiękne zdjęcia przedstawia również blog Feel The Planet.

Macie jakieś zdjęcia z tą niesamowitą rośliną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*