Australijskie śniadanie – jak wygląda?

Australijskie śniadanie – jak wygląda?

Australijskie śniadanie jest częścią australijskiej kultury. Australijczycy uwielbiają spotykać się w gronie przyjaciół, żeby od rana celebrować piękną pogodę i spotkanie w gronie bliskich.

Australijskie śniadanie, szczególnie to w niedzielę, to wyczekiwany moment relaksu i zdrowego odżywiania. Kultura picia kawy w Australii jest silna. Dlatego flat white z dobrej jakości ziaren, profesjonalnie zaparzona jest jego podstawową częścią.

Pogoda i styl życia zmusza Australijczyków do dbania o siebie. Świeże soki, koktajle warzywno-owocowe, czy jogurty z owocami sezonowymi spożywa się na śniadanie zarówno w domu jak i w kafejkach.

Granola Bowl

Australijskie śniadanie

Typowe lekkie śniadanie, które znajdziecie w większości kafejek. Granola to mieszanina płatków zbożowych, rodzynek, orzechów, suszonych owoców i cukru (lub miodu), pieczona do chrupkości. Serwowana jest z mlekiem, jogurtem lub syropem klonowym z dodatkiem owoców.

Vegemite na toście

Australijskie śniadanie

Mówienie o śniadaniu byłoby bezprzedmiotowe, gdyby nie wspomnieć o Vegemite. Pasta z drożdży z warzyw rozsmarowana na gorącym toście to nie lada przysmak i świetna dawka energii. To specyficzny, słony smak. Jedni nie są w stanie jej przełknąć, inni potrzebują czasu, żeby przyzwyczaić się do niego….a Australijczycy kochają.

Australijskie śniadanie

Aussie kids are WEET-BIX kids

Australijskie śniadanie

WEET-BIX był podstawą śniadania dla australijskich dzieciaków już od lat 30. XX wieku. Ciastko śniadaniowe jest bogate w błonnik i pszenicę pełnoziarnistą. Najlepiej smakuje z posiekanymi bananami i łyżką miodu. Rozmoczone w gorącym mleku tworzy konsystencję klejącej kaszki.

Tost z awokado i jajkiem

Australijskie śniadanie

Ten rodzaj śniadania znany jest już na całym świecie. Spotkamy je w menu prawie każdej restauracji serwującej śniadania. Jednak nie każdy wie, że trend ten przybył właśnie z Australii. Gdy to „modne” poranne danie pojawiło się w Nowym Jorku, było nazywane „Aussie Breakfast” i na zawsze zagościło w sercach i żołądkach nowojorczyków.

 

Jajka na różne sposoby

australijskie śniadanie

Nie odmownym elementem zaraz po kawie jest jajko. Na różne sposoby. Po benedyktyńsku z szynką,bekonem lub łososiem, w koszulkach na miękko, średnio lub twardo, jajecznica na bajglach, „sunny side up”, omlety na różne sposoby, shakshuka, jajka po azjatycku. Można spotkać wiele sposobów ich przyrządzania….czasem zależne od wariacji szefa kuchni.

Nawet jest australijska strona poświęcona jedynie przepisom dań z jajek.

 

Australian Fried Up

Australijskie śniadanie

Nie tylko zdrowo i dietetycznie. ‚Big breakfast with coffee’ to nadal popularne śniadanie w Australii. Przybyło na kontynent wraz z Anglikami i tak już zostało.

Świadomość żywieniowa

Australijczycy mają dużą świadomość żywieniową. Interesują się co jeść i jak, żeby było zdrowo i smacznie. Sprzyja temu gorący klimat i bogactwo naturalnych artykułów spożywczych.

Mimo to Australijczycy wiedzą jak sobie dogodzić i nagrodzić się. Dlatego nie pogardzą czasem wielkim talerzem naleśników z bitą śmietaną, kremem kokosowym, owocami lub orzechami macadamia. W sezonie oczywiście z truskawkami …

australijskie śniadanie

Niepowtarzalne okoliczności

Wydaję mi się, że wiele osób kocha australijskie śniadanie nie tylko za to co jest na talerzu. Drugą sprawą jest klimat i okoliczności przyrody w jakich możemy przebywać.

Oprócz tego, że na śniadanko lubią się wbić nieproszeni goście, w postaci niestrachliwych i przepozytywnych papużek Lorakeet…

australijskie śniadanie

… to czy może być coś piękniejszego niż zdrowe śniadanie z pyszną kawą i widokiem na ocean?

australijskie śniadanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*